ASTERAS TRIPOLI F.C.
location-team
SAKIS TSIOLIS
Coach
Birthdate 1959-06-30

Bio


AS COACH
FC Anagennisi Karditsa (1996-1997), Nafpaktiakos Asteras (1997-1998), Preveza FC (1998-1999), Patraikos (2000), Paniliakos FC (2000-2001), Panelefsiniakos (2001), Nafpaktiakos Asteras (2001), Paniliakos FC (2001-2004), Kalamata FC (2004-2005), Ionikos FC(2005-2006), Levadiakos FC (2007), Thrasivoulos FC (2007-2009), Olympiakos Volos FC (2009-2011), Aris FC (2011), Asteras Tripoli FC (2011-Sept. 2013), PAS Giannina (Nov. 2013- Jan. 2014), Skoda Xanthi (2014-Sept. 2014), AEL (Nov.2016-Mar. 2017), AOk (Dec. 2017-Jan. 2018)

AS FOOTBALL PLAYER
FC Anagennisi Karditsa (1979-1981), AEL FC (1981-1989), Ionikos FC (1989-1993), Paniliakos FC (1993-1996), Asteras Amaliada (1996-1997)

AS COACH
PROMOTION TO SECOND DIVISION: FC Anagennisi Karditsa (1997)
PROMOTION TO FIRST DIVISION: Paniliakos FC (2003)
PROMOTION TO FIRST DIVISION: Levadiakos FC (2007)
PROMOTION TO FIRST DIVISION: Thrasivoulos FC (2008)
PROMOTION TO FIRST DIVISION: Olympiakos Volos FC (2010)

AS FOOTBALL PLAYER
1 GREEK CHAMPIONSHIP: AEL FC (1988)
1 GREEK CUP: AEL FC (1985)
- 4 international Appearances (1 goal)