ASTERAS TRIPOLI F.C.
location-team
GIORGOS PARASHOS
Coach
Birthdate 1952-08-23

Bio


AS COACH
Pannafpliakos (1992-93), Trikala FC (1993-1994), FC Anagennisi Karditsa (1994-1995), Kavala FC (1995-1997), Iraklis FC (1997-1998), APOEL (1998), Aris FC (1998-1999), Kavala FC (1999-2000), Paniliakos FC (2000), PAS Giannina FC (2001), Akratitos FC (2001), Olympiakos Volos FC (2002), Chalkidona (2002-2005), ), Atromitos FC Athens (2005-2007), P.A.O.K. FC (2006-2007), OFI FC (2007-2008), Skoda Xanthi FC (2008-2009), OFI FC (2009), Panionios (2009), PAS Giannina FC (2010), Panionios (2010), Skoda Xanthi FC (2011), Iraklis FC (2011), Panionios (2011) Levadiakos FC (2011- Mar. 2013), Atromitos FC Athens (Apr. 2013-Sept. 2014), Platanias (Mar. 2015-Oct. 2017), Apollon Smyrni (Dec. 2017-2018), Asteras Tripoli (Nov. 2018-)

AS FOOTBALL PLAYER
P.A.O.K. FC (1971-1973), Kastoria FC (1974-1983), Apollon Kalamaria FC (1983)

AS COACH
2 GREEK CHAMPIONSHIPS (2ND DIVISION): Kavala FC (1996), Chalkidona (2003)

AS FOOTBALL PLAYER
1 GREEK CUP: Kastoria FC (1980)
-4 international Appearances